Biblioterapeutická literatura pro dětské čtenáře

Knihy pro dětské čtenáře
U každého záznamu je uveden název knihy, autor, anotace, téma a odkaz (proklik) do on-line katalogu Knihovny Kroměřížska.


Nowaková, Dana: Kamarádi to nevzdávají
Knížka příběhů pro čtenáře od 6 let. Jednotlivé příběhy jsou zaměřeny na témata: pomáháme si, učíme se poslouchat, nejsme lhostejní, druzí se k nám chovají podobně jako my k nim, plníme své povinnosti, nezapomínáme na důležité věci, závist není vůbec pěkná, chtít být vždycky první se nevyplácí, s leností daleko nedojdeme, spokojenost je užitečné jmění, lež a pomluvy ničí vztahy, pozdravit snad už umíme, lepší než hádka je klidná domluva, naše řeč prozradí, jací jsme, pracujeme svědomitě, učíme se odpovědnosti, láska je lék, nejsme upovídaní, prokazujeme úctu starým lidem, vybíráme si dobré kamarády.
Téma: děti - poruchy chování – mezilidské vztahy – slušné chování – zodpovědnost – lhaní – pomáhání druhému – lhostejnost – smysl pro povinnost – závist – nezdravá cílevědomost – lenost – hádky – pracovitost – zodpovědnost – láska – mnohomluvnost – úcta – kamarádství


Daniel, Radek: Neobyčejná dobrodružství pro neobyčejné kluky a holky
Knížka příběhů pro čtenáře od 9 let. Jednotlivé příběhy jsou zaměřeny na témata:
1. díl: pomoc druhým lidem, sebeobětování, empatie, vítězství nad strachem, víra, pravdomluvnost, důvěra
2. díl: poctivost, čestnost, vztah ke starým lidem, vztah k mladším sourozencům, schopnost řešit problémy, pomoc druhým lidem, víra
3. díl: rozvážnost, znalost přírody, vztah ke starým lidem, přátelství, pozornost, cílevědomost, pýcha, dluhy
Téma: děti – viz jednotlivá témata


Bernardinová, Eva: Ahoj, bráško!
Autorka v knize zpracovává téma rodiny s malým zdravým chlapcem, do které se narodí další dítě. Vše se zdá v pořádku do té chvíle, než rodiče z úst lékařů uslyší nekompresní verdikt – dcera je nevidomá. Každý člen rodiny se s novou skutečností vyrovnává jiným způsobem. Zejména matka podléhá depresím a beznaději, čemuž také odpovídá zpočátku její chování a vztah k nevidomé dceři. Malý Honzík začíná pro změnu věřit, že o něj už rodiče nestojí, proto se rozhodne svoji situaci řešit útěkem. Autorka však v závěru knihy poukazuje na fakt, že i tento životní problém se dá zvládnout a dá se s ním žít. Z příběhu je rovněž zřejmé, že předpokladem pro to, aby život neztratil na kvalitě, je spořádaná a fungující rodina.
Téma: děti – dospělí – nevidomost – rodina


Čapková, Blanka: Zpívající kuchyň
Pavel se po rozvodu rodičů přestěhoval z Prahy s maminkou k příbuzným na venkov. Nový domov, nová škola, nová paní učitelka. A jak ho přijmou noví spolužáci? Pražák Pražák, chachá! A co teprve až všichni zjistí, že se občas zakoktává. Pavel to ve třetí třídě nebude mít vůbec snadné. Až jednoho odpoledne na něj při cestě domů zavolá spolužačka Anežka...
(Autorka v příběhu mj. poukazuje i na to, že i obézní lidé jsou skvělí – postava Pavlovy tety a strýce – a není v pořádku se takovým lidem smát, stejně jako lidem, kteří nosí brýle).
Téma: děti – rozvod – přátelství – rodina – handicap (koktavost, oční vada, obezita)


Crowther, Kitty: Návštěva malé smrti
Malá smrt je nešťastná: nikdo ji nemá rád, všichni se jí bojí, lidé, které přivádí do svého království, jsou smutní, vzdychají a je jim zima. Jednoho dne si ale malá smrt dojde pro Evelínu a od té doby je všechno jinak. Konečně jste tady! Vzkřikne holčička, když ji vidí... Jak s dítětem mluvit o smrti? Co mu říct...
Téma: děti – smrt


Schweighoffer, Nathalie: Bylo mi dvanáct let...
Skutečný příběh sexuálně zneužívané dívky. Od dvanácti let ji její vlastní otec zneužíval a zastrašoval. Neštítil se ničeho. Celých pět let Nathalie prožívala peklo než sebrala odvahu a se zbytkem rodiny od něj utekla. Tuto knihu napsala pro všechny zneužívané děti, aby se odhodlaly a někomu se svěřily.
Téma: sexuální zneužívání dětí


Sladká-Ševčíková, Jana: Z deníku bulimičky
Svědectví o tom, jak vypadá život s bulimií, přináší vyprávění ženy, která touto poruchou příjmu potravy trpěla dvanáct let. Její deník ukazuje, jak vypadají počátky i pozdější stadia choroby, různé pokusy o léčbu a to, kdy a jak se lze poruchy zbavit.
Téma: závislost – porucha příjmu potravy – bulimie


Kopřivová, Martina: Zpověď modelky
Otevřená zpověď mladé úspěšné ženy – modelky, která popisuje svoji cestu za kariérou od téměř dětství přes složitou dobu dospívání až po dnešek. Autorka, pro kterou tato cesta představovala i ohrožení života (anorexie) a obrovské citové zmatky (předčasná dospělost), nechce další adeptky na prestižní povolání modelky přímo odrazovat, ale předkládá jim (a jejich rodičům) reálná nebezpečí, jež na ně mohou čekat.
Téma: závislost - porucha příjmu potravy – anorexie – psychosomatické potíže


Štroblová, Jana: Kam až se může
Hravost a hry nás provázejí po celý život, v jehož průběhu na sebe bereme nejrůznější role. V nich se bezděčně projeví, jaký kdo z nás je. Tak to cítí autorka tohoto příběhu i její hrdinka, třináctiletá gymnazistka Daniela. Ta se zapletla do falešného obvinění anglického lektora ze sexuálního obtěžování. Uvědomí si, jak je nesnadné vyvrátit, co se jako pravda jen tváří. Někdy je snazší a poctivější na otázky raději neodpovídat. A tak na znamení protestu přestane Daniela mluvit, což ji zavede až do psychiatrické léčebny.
Téma: falešné obvinění – sexuální obtěžování – vina – hospitalizace v psych. léčebně


Palaciová, R. J.: (Ne)obyčejný kluk
Auggie Pullmann nemohl dosud chodit do běžné školy jako ostatní děti. Teď se ale chystá vstoupit do páté třídy Beecherovy školy. Auggie není jen tak nějaké dítě, ale kluk se skutečně neobyčejnou tváří, na kterou se podívat není nijak jednoduchá záležitost. Narodil se totiž kvůli vrozené vadě se znetvořeným obličejem. Podaří se mu přesvědčit nové spolužáky, že je navzdory svému vzhledu stejný jako oni?
Téma: tělesný handicap – rodinné vazby


Rožnovská, Lenka: Anežka se těší na miminko
Příběh o Anežce, panence Janince a jednom dlouhém čekání na narození miminka vypráví, jak rodiče malou holčičku připravují na narození sourozence. Čekání se odráží v Anežčiných hrách, stejně jako v životě rodiny.
Téma: rodina – sourozenecké vztahy


Procházková, Iva: Kryštofe, neblbni a slez dolů!
Příběh jednoho Bukovského kamarádství, které dostalo trhlinu. Kryštof sedí osaměle v nebezpečných výšinách na skále a vzpomíná a přemítá o tom, co se mu stalo. A jak to všechno vyřešit, když se mu zdá, že roztříštěné přátelství už nikdy nepůjde dát dohromady.
Téma: přátelství – zklamání – rozvod rodičů


Plocová, Monika: Ventil
Příběhy členů jedné pražské party mladých lidí. Na jednotlivých osudech autorka popisuje, kdy a jak se její hrdinové ve svém životě setkali s drogou. Jejich osudy jsou do jisté míry skutečné, protože hrdinové knihy jsou sice fiktivní, ale podobní lidem, které autorka svým působením vyvádí ze zajetí drog jako terapeutka ve své psychoterapeutické praxi.
Téma: závislosti – drogy


Gale, Eric Kahn: Deník třídního otloukánka aneb Jak jsem zvítězil nad šikanou
Erik byl do šesté třídy normální kluk, ale z nějakého nevysvětlitelného důvodu z něj parta spolužáků udělala Pošuka. Dokonce i jeho nejlepší přítel se postaví proti němu. Erik nemůže pochopit, proč se stal Pošukem právě on. Dojde mu to až ve chvíli, kdy se dozví o Knize šikany – tajemném průvodci, který učí, „jak dělat potíže, aniž by ses do nich sám namočil, jak řídit školu a být Někdo“. A taky, jak vybrat Pošuka, tedy toho, jenž se stane tím nejtrapnějším z nejtrapnějších na celé škole.
Autor se inspiroval skutečnými zážitky z doby, kdy mu bylo jedenáct let.
Téma: šikana – kamarádství – škola


Zöller, Elisabeth: Jednu jí vrazím!
Eva tyranizuje třídu. Kdo hned neudělá, co řekne, na toho si počíhají její věrní nohsledi. A nejsou přecitlivělí. Zkrátka – z pyšné a panovačné Evy jde strach. Kdo se chce bránit, slyší od dospělých: diskutujte, ale ránu nevracejte, jinak nejste lepší než oni. Může se napadený bránit přesile jinak? Ema cítí, že nikoliv. Hledá mezi svými spolužáky spojence. Najde je? Zastaví ve své třídě šikanu?
Téma: šikana – vztahy dospělí vs. děti – nový sourozenec v rodině

Frey, Jana: Mrazivý ráj. Dívka u svědků Jehovových

Haně je šestnáct let a je svědkyní Jehovovou. Dříve se cítila bezpečně chráněná v nitru svého církevního společenství. Avšak nyní si přeje vymanit se a být normální, taková jako ostatní. Vyžaduje svou svobodu. A najednou se hranice jejího kdysi tak opatrovaného světa stanou nepřekonatelnými hradbami. Až láska k Paulovi jí dodá odvahu udělat krok ven...Hanin příběh se skutečně stal. Autorka jej napsala po dlouhých rozhovorech se skutečnou Hanou. Vznikl tak pravdivý a strhující dokument.

Téma: sekty – dospívání – týrání v rodině

Braunová, Petra: Nejhorší den v životě třeťáka Filipa L.

Filip sedí za domem opřený o hrubou zeď. Třesou se mu ruce, nohy a zdá se mu, že slyší děsivý hlas: Filip je zločinec! Stal se jím dnes ráno, a nikdo tomu snad ani neuvěří. I on sám to najednou nemůže pochopit. Začalo to tak, že z Filipa a Moniky náhle byli „sourozenci“. Filip je rád, ale třináctiletá Monika, která těžce nese rozvod rodičů, nedokáže menšího kluka přijmout. Je stále protivnější, a Filip se rozhodne s tím něco udělat. A udělá... Vůbec ho nenapadne, co může následovat! Opravdu je Filip takový zločinec?

Téma: rozvod – nový sourozenec – vina a trest – svědomí – trestná činnost u dětí

Škorpilová, Klára: Jizvy a jiný tajemství

Jana a Zuza. Dvě sedmnáctileté holky, které kromě normálních problémů, jaké mají všechny jejich vrstevnice, musí řešit i mnohem složitější věci. Janě zemřel nejlepší kamarád, a i když je to víc než rok, z jeho smrti se dosud nevzpamatovala. Ráda by si o svých pocitech a úzkostech s někým popovídala, ale spolužáci ji považují za uzavřenou a nekamarádskou a upracovaní rodiče na ni nemají čas. Zuza má zase trable s puntičkářským a surovým otčímem, jemuž musí posluhovat a který ji nechce pouštět z domu. Obě dívky začnou své problémy řešit poněkud zvláštně – když je jim nejhůř, říznou se žiletkou nebo nožem... Tohle společné tajemství by nevyzradily nikomu na světě – bojí se, že by je všichni odsoudili jako pozérky, „emařky“. Když už to vypadá, že z bludného kruhu sebepoškozování nikdy nevybřednou, objeví se dva kluci, kteří by je snad dokázali pochopit a možná i milovat...

Téma: sebepoškozování – psychické poruchy – nefunkční vztahy v rodině

Frey, Jana: Falešná volnost

Sofie je čtrnáctiletá dívka a žije na ulici. Každý den je pro ni bojem proti hladu, zimě, osamělosti a zoufalství. Ulice není domovem pro nikoho, ale pro Sofii nebyl domovem ani dům jejích rodičů. Dívka postupně upadá do bludného kruhu, ze kterého se vlastními silami nedokáže vymanit. Až do té doby, než se seznámí s Arnem…

Téma: nefungující rodina – útěky – prostituce – drogy

Frey, Jana: Okamžik co mění život

Leně je patnáct let a má mechově zelené oči. Ty oči jsou tím, co na ní miluje nejvíc její přítel Frederik. Jednoho dne se však stane strašná nehoda a Lena se probudí do nového světa, v němž panuje jen temnota. Je slepá. Každý krok směrem zpět do starého světa je utrpením. Avšak zatímco se Lena stále více propadá do temnoty, její přátelé o ni bojují.Tento příběh se skutečně stal. Lena se namáhavě musela naučit znovu získat samostatnost a tím i sebevědomí. O tom, jak bolestné to pro ni bylo, vyprávěla autorce a tím umožnila vznik tohoto strhujícího románu.

Téma: ztráta zraku – deprese – smysl života

Simmel, Johannes Mario: Moje matka se to nikdy nesmí dozvědět!

„Moje matka se to nikdy nesmí dozvědět!“ myslí si Martin. Totiž to, že dostal špatné vysvědčení. jeho maminka je nemocná (rakovina) a Martin se bojí, že by ji to mohlo tak rozrušit, že by se jí ještě více přitížilo. Vidí jediné řešení – utéct z domova. Každý rok se takhle rozhodne spousta dětí. Simmelův napínavý příběh nám však ukáže, jak je toto rozhodnutí nesprávné. Martin se řítí z jednoho dobrodružství do druhého – nakonec mu jde dokonce i o život…

Téma: útěk z domova – nemoc v rodině – strach kvůli špatnému vysvědčení

Dolto, Catherine: Žárlivost... a co s ní?

Knížka vybízí ke společnému čtení rodičů s dětmi ve věku 3 – 8 let. Pomáhá i tem nejmenším rozvíjet emoční inteligenci a slovní zásobu spojenou s prožíváním, uvědomovat si své pocity a naučit se o nich mluvit.

Téma: žárlivost

Dolto, Catherine: Stydlivost... a co s ní?

Knížka vybízí ke společnému čtení rodičů s dětmi ve věku 3 – 8 let. Pomáhá i tem nejmenším rozvíjet emoční inteligenci a slovní zásobu spojenou s prožíváním, uvědomovat si své pocity a naučit se o nich mluvit.

Téma: stydlivost

Jahodová, Jana: Brána zatracení

Heleně je šestatřicet a má pocit, že toho v životě ještě moc nedokázala. Proto po krátkém váhání přijímá zajímavou pracovní nabídku a ocitá se v nekončícím kolotoči. Její starostlivost rodině nijak neschází – osmnáctiletá dcera je ráda, je ráda, že ji matka tak bedlivě nesleduje, a manžel její iniciativu jen vítá. Avšak Helenino obrovské pracovní vytížení způsobí, že jí uniknou výstražné signály, upozorňující, že s její dcerou se něco děje. Karolína, do té doby živě se angažující v ochraně přírody a neškodné ekologické organizaci, se náhle chová velmi podivně. Nakonec odchází z domova a Helena zjišťuje, že se stala členkou sekty Brána spasení. Helena se zhroutí, přijde o práci, ale vzdát se nehodlá. Snaží se svou dceru dostat zpět do normálního života a metoda, kterou zvolí, není úplně obvyklá.

Téma: kariéra – vztahy - sekta

 

Weitze, Monika: Jak bylo malé růžové slůně jednou velmi smutné a jak vše dobře dopadlo

Malé růžové slůně mělo nejlepšího přítele Freda. Ale jednoho dne se Fredova rodina odstěhovala a ti dva se museli rozloučit. Malé růžové slůně bylo smutné, tak smutné, že už si nechtělo ani hrát. Naštěstí si sova Heuréka věděla rady a malé růžové slůně je opět šťastné.

Téma: přátelství – deprese – vztahy v rodině

 

Weninger, Brigitte: Jeden za všechny, všichni za jednoho

Jednoho dne se zvířátka spolu vydala objevovat svět. Slabosti jednotlivců jsou vyrovnány přednostmi druhých. Myška, která má bystrý rozum, krtek, který se umí orientovat po čichu, žabák, zázračný sportovec, ježek, ze kterého se stane dobrý ochránce, a kos, který je mluvčím všech. Každý je přijímán druhými takový, jaký je. S jeho přednostmi i nedostatky. Přijetí a tolerance je základem jejich přátelství.

Téma: přátelství – tolerance

Weninger, Brigitte: Dítě je dítě

Poté, co se po tatínkovi Žabákovi a mamince Žabákové slehla zem, dvě jejich malé žabičky zůstaly opuštěné. Zvířátka by jim ráda pomohla, ale nevědí jak, protože ke svému životu potřebují jiné podmínky než žabičky. Pak se objeví maminka Myšáková a rozhodne se o žabičky postarat. Všechna zvířátka přiloží ruku k dílu a každý jí pomůže, jak nejlépe umí. Tak maminka Myšáková dokáže, že ačkoliv se na první pohled od sebe každý lišíme, ve skutečnosti tak rozdílní nejsme.

Téma: osiření - láska – pomoc – hledání východiska - domov

 

Crowther, Kitty: Skříp, škráb, píp a žbluňk!

Žabáček Jeroým se bojí usínat sám. Připadá si opuštěný a ztracený a ke všemu ve svém pokoji stále slyší podivné zvuky... Něžný příběh o dětském strachu a osamělosti.

Téma: strach z tmy

 

Treiber, Jutta: Dokud cikády spí

Období dospívání má patnáctiletá Anna mnohem složitější než jiná děvčata jejího věku. Před dvěma roky jí zemřela maminka a její milovaná sestra Flóra teď odchází studovat vysokou školu do Vídně. Anna zůstává doma sama s otcem, k němuž nikdy neměla vřelý vztah, a tak si stále víc připadá opuštěná, nemilovaná, zapomenutá stejně jako maminka. Proto se ve vzpomínkách znovu a znovu vrací k životu s matkou a nemůže a nechce pochopit, že její nejbližší se s touto ztrátou vyrovnávají. K otcově nové přítelkyni Cindy vzplane vášnivou nenávistí, zraňuje ji a především sama sebe. Teprve požár, který vypukne v jejich bytě, přiměje Annu, aby se Cindy navázala kontakt. Je to snad předzvěst lepších časů?

Kniha přední rakouské autorky knih pro děti a mládež není jen skvělou psychologickou studií složitého vývoje patnáctileté hrdinky, ale především románem o překonávání bolesti, o schopnosti vyrovnat se s ní a proměnit tak trpkou zkušenost v naději na nový život.

Téma: dospívání – úmrtí matky – nový vztah otce

 

Velthuijs, Max: Žabák a cizinec

Jednoho dne se v lese objevil nový obyvatel. Krysa. Kachna ostatní zvířátka varovala – tvrdila, že krysy kradou. Kromě toho jsou prý líné, drzé a nerady pracují. To přece každý ví! Prasátko prohlásilo, že krysy do lesa nepatří. Ale žabákovi to přece jen nedalo…

Téma: rasová nesnášenlivost – přátelství

 

Irving, John: Jako by se tu někdo snažil nevydat ani hlásku

Tom se probudí uprostřed noci. Slyší nějaký šramot. Jako by vycházel z prken v podlaze. Jako by vycházel ze zdi nebo ze schodiště. Tiché strašidelné zvuky, jako by se tu někdo snažil nevydat ani hlásku. Co to jen může být? Tom vzbudí tátu a spolu se odvážně vydají na dobrodružnou cestu po domě, aby vypátrali, kdo tu vydává ty strašidelné zvuky.Příběh je součástí oceňovaného románu pro dospělé Rok vdovou.

Téma: noční strach

 

Dyer, Wayne W.: Už žádné výmluvy!

Autor v knize vysvětluje, jak mohou výmluvy způsobit více škody, než si uvědomujeme. Kniha poukazuje na to, že výmluvy představují mnohem víc než jen vtipná prohlášení typu: Můj pes mi snědl sešit s úkolem. Výmluvy mohou ve skutečnosti dítě odradit od všeho, co chce dělat, a znemožnit mu využít jeho plný potenciál. Kniha vypráví poutavý příběh chlapce, který má zdánlivě neuskutečnitelný sen. Výmluvy a pochybnosti, jako „nejsem dost chytrý“ nebo „je to příliš těžké“, ho však téměř odradí od jeho naplnění a on se tak svého snu málem vzdá. Nakonec však zjistí,že když se výmluv zbaví, může své sny uskutečnit!

Téma: výmluvy – nedůvěra v sebe sama – negativní ovlivňování dospělými – motivace

 

 

Galli, Richard: Zachránit Jeffreyho

Život jednoho středoškoláka a jeho rodiny se náhle změnil nehodou, při níž chlapec naprosto ochrnul. Dramatický deník zachycuje několik prvních dní po úrazu, především nesnadné rozhodování o tom, zda by nebylo rozumnější zvolit pasivní eutanazii, a hledání odpovědi na otázku, co vlastně znamená zachránit Jeffreyho. Kniha je určena všem, kdo se setkávají se závažnými nemocemi a postižením: osobám s postižením, jejich příbuzným a přátelům, zdravotníkům, zájemcům o etiketu, lékařskou psychologii a problematiku sociální práce. Zaujme však i čtenáře příběhu ze života a o životě zajímavých lidí.

Téma: ochrnutí – kvadruplegie – eutanazie

 

Van Der Stap, Sophie: Dívka s devíti parukami

Jedenadvacet let – bezstarostný čas večírků, randění, studia a cestování. Až do té doby, než se Sophie v ordinaci doktora K dozví, proč se poslední dobou necítí ve své kůži – má rakovinu… Naštěstí jsou tu však přátelé a rodina, a hlavně nezlomný optimismus a touha žít. Aby si Sophie zachovala alespoň část „normálního“ života, pořizuje si paruky. S každou z nich získává trochu jinou identitu, o něco víl lehkosti, hravosti, bezstarostnosti, stává se jiným člověkem. A všechno si pečlivě zapisuje.

Téma: rakovina – smrtelné onemocnění – mezilidské vztahy – smysl života

 

Hart, Elizabet: Má dcera Victoria. Příběh odvahy

Kniha je dojemným a tragickým příběhem desetileté anglické holčičky Victorie Hartové, u které byl nečekaně diagnostikován zhoubný nádor kosti a které musela být amputována levá noha. Děvčátko však nerezignovalo a jeho úsilí a účast na mnoha sportovních akcích je proslavily nejen ve Velké Británii, ale i mimo ni: psaly o ní noviny, hovořilo se o ní v televizi. Celý svět sledoval její zápas se zákeřnou chorobou a obdivoval její optimismus, odvahu a osobní hrdinství.

Téma: rakovina – smrtelné onemocnění – amputace končetiny – smysl života

 

Brat, Roman: Můj anděl se umí prát

Hrdinou příběhu je jedenáctiletý Oskar, hubený, slaboučký kluk v brýlích, který je ještě ke všemu slušný. Jeho vzhled přímo vyzývá k tomu, aby ho dva silnější nahlouplí spolužáci mlátili a všelijak ponižovali. Oskar zásadně nežaluje a snaží se tuto situaci zvládnout vlastním důvtipem. Jediný přítel, kterémus e může svěřit, anděl Oskariel, na jeho prosby o pomoc nejdříve nereaguje, nakonec mu však vnukne myšlenku na geniální obranu.

Téma: šikana – víra - statečnost

Futová, Gabriela: Dokonalá Klára

Veselá knížka o jedné trochu rozmazlené holčičce a o tom, jak ji škola naučila nejen číst, psát a počítat. Většina dětí jde do školy s obavami, že jim něco nepůjde nebo nebudou něčemu rozumět. Ale Klára ne, je totiž dokonalá. Nebo si to alespoň myslí. Babička bývala učitelka, takže Klára už zná školu i některé paní učitelky a má dojem, že ji nemůže nic překvapit. Jenže ouha. Paní učitelka už najednou není teta, Klára ve třídě není jediná, a navíc jsou tu kromě ní i jiné šikovné děti. A dělat úkoly o přestávce před hodinou se taky nevyplácí!

Téma: rozmazlenost – domýšlivost – první třída – kamarádské vztahy

 

Zemanová, Lenka: Madlenka a brejličky

Příběh o tom, jak brýle změní pohled malého člověka na svět kolem něj. Malá Madlenka jednoho dne zjistí, že nevidí dobře to, co se kolem ní děje. Na konci cesty, která vedla přes návštěvu očního lékaře až do prodejny s brýlemi, je pro ni svět náhle mnohem jasnější a bohatší. Kniha je určena nejen dětem s brýlemi, ale všem, kdo se rádi dívají kolem sebe.

Téma: oční vada – vnímání světa dětskýma očima

 

Kopsovi, Kamila a Petr: Tygr dělá uáá uáá…

Dítě s ADHD – dítě s poruchou pozornosti a hyperaktivitou – dítě, které se chová, jako by žilo na jiné planetě než lidé kolem, a ještě k tomu mluví jinou řečí, protože jinak by vám přeci rozumělo, co mu říkáte a co po něm chcete. Okolí vám dává najevo, že si to svoje dítě máte srovnat a hlavně vychovat. Ve škole je nezvladatelné. Doma se vám život změní a začne převládat pláč a křik. Začnete opakovaně používat vůči svému dítěti otázky typu „Proč to děláš? Proč se tak chováš?“. A odpověď? Pokud si tuto knížku přečetete, tak konečně zjistíte PROČ. Poznáte planetu, na které vaše dítě žije, takže budete moci začít se svými synem nebo dcerou komunikovat, začnete si rozumět a postupně se přestanete stále ptát „Proč?“. Doma i ve škole se to zlepší a všichni budete spokojenější – méně křiku, méně pláče, více radosti.

Téma: ADHD – hyperaktivita – porucha pozornosti – rodina

 

Březinová, Ivona: Útěk Kryšpína N.

Kryšpín je prima, trochu plachý kluk. Kvůli poruše sluchu nosí naslouchátko a některé zvuky, které jsou pro zdravého člověka samozřejmé, neslyší. Žije tak v maličko odlišném světě. Kreslí krásné obrázky se spoustou detailů. Do kolektivu ale Kryšpín moc nezapadá, a tím, že je jiný, spolužáky provokuje. Kluci ze třídy brzy vycítili jeho zranitelnost a ubližují mu. Zpočátku víceméně nevinné útoky se na škole v přírodě změní v opravdovou šikanu. Kryšpín nakonec tlak okolí nevydrží a jedné noci z horské ubytovny uteče…

Téma: nedoslýchavost – šikana – škola

Braunová, Petra: Kuba nechce prohrávat

Kuba nerad prohrává. A zvlášť teď, kdy do třídy přibyl kluk Sebastián. Žil s rodiči ve Velké Británii, samozřejmě umí výborně anglicky, skvěle vypadá a vůbec… Spolužačky jsou nadšené, Kuba otrávený. Ale nevzdá se. Nezlomí ho ani nový miláček děvčat, ani nový pan učitel!

Téma: přátelství - škola – vztahy mezi spolužáky

 

Špinková, Martina: Anna a Anička. O životě na začátku a na konci

Anička se narodí na svět, kde se jako většina z náš potká se svojí babičkou. Hraje si s ní a povídá, učí se od ní, mají spolu tajemství. Jak Anička roste, babička Anna pomalu odchází. Anička je s babičkou až do konce, ale umí s ní vlastně být i potom, co babička nadobro odejde.

Téma: smrt člena rodiny – rodinné vztahy

 

Pospíšilová, Zuzana: Zlobivé pohádky

Ve dvou desítkách originálních pohádkových příběhů se děti setkají s nejrůznějšími podobami toho, čemu dospělí říkají zlobení, zkrátka s různými neřestmi. Zlobí tady lidé, zvířata i věci. Vláďa se posmívá, myška je lakomá, žížala Bohdana dělá naschvály, navigace je zlomyslná, hraběnka Eleonora věčně nespokojená. Jak to s těmi zlobílky dopadne? Špatně. Ale to je vlastně pro pohádky dobře! Zlobidla tu nemají šanci.

Téma: zlobení (posmívání, lakota, kouzelná slovíčka, zlomyslnost, strach,…) – ponaučení

 

Dywem Wayne W.: Jsi mnohem víc než jen to, co máš! Hojnost znamená víc než peníze

Titul „Jsi mnohem víc než jen to, co máš!“ se zabývá velmi důležitým tématem vztahu k penězům. Učí děti jak správně porozumět rozdílu mezi tím, co za peníze lze koupit a co nikoliv. Vysvětluje pojmy peníze, hojnost, ale také závist nebo štědrost. Ukazuje, že každý má schopnost tvořit si svůj vlastní život, zároveň má ale také i zodpovědnost za svá rozhodnutí.Tato kniha vysvětlí vašim dětem skutečnou hodnotu peněz a pomůže jim získat si k penězům zdravý přístup. Vaše děti se mohou naučit, jak hodnotu peněz nepřeceňovat ale ani nepodceňovat. Dozvědí se také, jak je důležité realizovat své vlastní sny, jak přitom nakládat s penězi, které si vydělají a co se skrývá pod pojmy hojnost a bohatství.Knihu mohou jako výchovnou pomůcku využít nejen rodiče, ale také učitelé a kdokoliv, kdo pracuje s dětmi. Na konci knihy naleznete otázky, s jejichž pomocí si může dítě ověřit, zda správně pochopilo téma knihy.
Pro děti od 8 let.

Téma: životní hodnoty – splnění snů - motivace

Dvořáková, Petra: Julie mezi slovy

Na pozadí krátkých poutavých příběhů kniha přináší výklad řady pojmů, které ze světa dospělých pronikají do světa dětí. Julie mezi slovy se dotýká tématu rozvodu rodičů a rozpadu rodiny i vytváření citových vazeb k novým partnerům rodičů a jejich dětem. Pro dětského čtenáře kniha otevírá naději na vyrovnání se s jednou z nejbolestnějších zkušeností dětství.

Téma: rozvod – nové partnerství rodičů

 

Procházková, Iva: Pět minut před večeří

Malá Babeta miluje tatínkova vyprávění, a tak pět minut před večeří patří jen jim dvěma. A protože se maminčiných pět minut pokaždé trochu protáhne, holčička se dozví celý svůj příběh – o tom, jak se rodiče seznámili a jak se narodilo miminko Babeta, příběh, který by byl možná i trochu smutný, kdyby neměl ten nejšťastnější konec.

Téma: fungující rodina – nevlastní otec – nevidomost

 

Dědková, Jarmila: Veronika z pískově žlutého domu

Čtyři příběhy jsou určeny nejmenším čtenářům. Ten první – Veronika z pískově žlutého domu – vypráví o děvčátku z dětského domova, které si osvojili náhradní rodiče. V příběhu Čekání na Petříka prožijeme s hlavní hrdinkou Pavlou několik podivuhodných dnů. Než se jí narodí malý bráška, dokáže se postarat nejen sama o sebe, ale i o mladší sestru a tatínka – nešiku. Ukradne kotě a poprvé ve svém životě se setká se smrtí. Ve třetím příběhu Sedm dní pro Barborku se musí jedináček Klárka dělit o svůj pokojíček, volný čas, maminku a tátu s cizí holčičkou Barborkou, která se u nich doma zastaví na cestě do ozdravovny. A trvá to skoro celý týden, než k sobě ty dvě najdou cestu. Kristýnka ze čtvrtého příběhu se právě vystonala z angíny. Jakub je kluk od kolotoče a ochočený papoušek Bonifác miluje Kristýnčiny petúnie. A jednoho dne, když je pouť v nejlepším, se papoušek ztratí...

Téma: dětský domov – osvojení – příchod nového sourozence – jedináčkovství – přátelství

 

Walgermo, Alf Kjetil: Tlukot mého srdce

Amanda a Jenny jsou nerozlučné kamarádky. Zanedlouho jim bude čtrnáct a nejraději jezdí na kole nebo nakupují oblečení. Na konci školního roku se u nich ve třídě objeví David a Amanda se do něj bezhlavě zamiluje. Naštěstí to vypadá, že i David se o ni zájímá. Na jednom večírku se už už schyluje k jejich prvnímu polibku, jenže pak se náhle Amanda probouzí v nemocnici a neví, co se s ní stalo. Má na své tělo příliš velké srdce. Pokud se brzy nenajde vhodné srdce pro transplantaci, zemře. Amandin svět se obrací naruby a vše najednou přestává dávat smysl. Dokáže se s myšlenkou na smrt vyrovnat?

Téma: transplantace orgánu – smiřování se se smrtí – první láska – přátelství

Braunová, Petra: O chlapci, který spadl z nebe

Osmiletá Eliška neví co dřív. Péct cukroví, vyrábět vánoční řetěz, nebo psát dopis Ježíškovi? Kvapem se totiž blíží V8noce! A Eliška netrpělivě čeká na sníh. Konečně se z nebe snáší první vločka a s ní Eliška spatří – padat chlapce s křídly! Žuchne na zahrádku přímo pod její okna. Kdo by se nepostaral o ztraceného unaveného anděla? Chlapec s podivným jménem Ryel však netuší, co jsou Vánoce, a nechová se láskyplně, jak by se očekávalo. Je to vůbec anděl?

Téma: zlobení – škodolibost – následky chování – trest - polepšení

 

 

Kinsella, Sophie: Audrey se vrací. Neobyčejný příběh obyčejné dívky...

Čtrnáctiletou Audrey spolužačky krutě šikanovaly, proto ji už řadu měsíců vězní doma strach. Lépe se cítí jen ve tmě nebo alespoň za tmavými brýlemi. Léčí se, ale k návratu do normálního života má stále daleko. Změna přijde nečekaně – s kamarádem jejího staršího bratra. Právě s ním totiž dokáže mluvit o svých obavách a psychických problémech a hlavně kvůli němu se odváží opět mezi lidi. Na pozadí se odehrává také příběh jejího bratra závislého na hraní na počítači.

Téma: šikana – sociální fobie – závislost na PC

 

Appelfeld, Aharon: O holčičce z jiného světa

Je válka a židovští chlapci Adam a Tomáš se musí ukrývat v lese a čekat, než bude ve vesnici bezpečno a mámy si pro ně zase přijdou. Mají dost jídla a umí si poradit, ale zásoby se pomalu tenčí, příroda se s chlapci nemazlí a hlad je nemilosrdný. Vtom se jako spásný anděl zjeví holčička Mína. Dojemný dětský příběh o neobyčejné odvaze, hlubokém porozumění a síle, která se skrývá tam, kde bychom ji nikde nečekali.

Téma: přátelství – optimismus – naděje – síla pozitivního myšlení

 

Handová, Cynthia: Kdybychom se neviděli

Lex byla šťastná. Měla kompletní rodinu. Kluka, co milovala. Kamarády, kteří se na ni nedívali, jako by se měla každou chvíli zhroutit. Teď je z ní holka, jejíž bratr spáchal sebevraždu. A vypadá to, že už taková bude navždycky. Lex se pokouší poskládat si život dohromady a snaží se vytěsnit, co se stalo té noci, kdy Tyler zemřel. Ale je tu tajemství, které nikomu neprozradila, esemeska, kterou Tyler poslal, co mohla změnit všechno. Lexin bratr je pryč. A ona zjišťuje, že duchové nemusí být skuteční, aby vám nedovolili jít dál.

Téma: sebevražda v rodině – výčitky – hledání jak žít dál

 

Masiuková, Olga: Jak voní týden

Malá Konstantina je docela obyčejná holčička. Má ráda slova, vůně, vítr ve vlasech a procházky se strýčkem Ríšou. Jenže na svět, který ji tak fascinuje, nevidí. Bere ale vše s humorem a nadhledem a vůbec neví, proč by ji měl někdo litovat. Barvy si sice tak docela představit neumí, ale dny v týdnu bezpečně pozná podle vůně. Jediné, co by doopravdy chtěla zkusit, je projet se na kole...

Laskavý příběh nevidomé holčičky, která zdravé děti učí, že svět se má vnímat všemi smysly.

Téma: nevidomost

 

Rushtonová, Abbie: Odpusť mi. Megan

Megan nemluví. Už několik měsíců... A ani nemůže. Loni v létě se stalo něco hrozného a ona slíbila, že o tom nikdy nikomu neřekne. Trápí ji strašná vina. Přišla o kamarádku, odcizila se mámě a stala se terčem posměchu spolužaček. Nebýt Luka, neměla by už nikoho. A pak se na jejich škole těsně před závěrečnými zkouškami objeví Jasmine. Temperamentní, nádherná, upovídaná Jasmine. A chce se s Megan kamarádit. Díky ní připadá Megan život zase o něco barevnější. A nejen jí. Jasmine padne do oka i Owenovi, za kterým pálí holky z celé školy. Jenže pak se kolem nich začnou dít zvláštní věci. Že by to byla náhoda? Nebo jim hrozí nebezpečí? Megan by ráda znovu mluvila. Ale bojí se. Protože jestli se jí hlas vrátí, bude to znamenat jen jedno. Pravdu. Navíc pocítí k Jasmine víc než jen přátelství, což jí do života přinese další zmatek.

Téma: psychické následky – přátelství – vina – sexuální orientace

 

Hayden, Torey L.: Zvíře. Příběh o klukovi, který promluvil

Příběh zkušené psychoterapeutky o teenagerovi Kevinovi, který se na začátku románu utíká před lidmi do pomyslné klece stolů a židlí. Pod stolem a chráněn židlemi odmítá komunikovat a nikdo si s ním neví rady. Jeho lékařská anamnéza není k nalezení, není jasné, co se mu přihodilo a kdo mu ublížil. Autorka krok za krokem rozplétá složitý případ dětské úzkosti, která u Kevina vedla k agresivitě. Dlouhodobá terapie a až neuvěřitelná míra empatie a pedagogické intuice vede k pomalému a těžkopádnému uzdravení zprvu nezvladatelného Kevina, kterému děti přezdívají Zvíře.

Téma: odmítání komunikace – násilí páchané na dětech v rodině – úzkosti

 

Sušková, Kateřina: Počkej, milá smrti

Knížka vychází ze skutečných zážitků autorky, je příběhem o tom, jak se její děti vyrovnávaly se smrtí milovaného kocourka. Jak vysvětlit smrt malým dětem? Osou příběhu je stará lidová píseň přibližující pravdu o smrti věcným a současně poetickým způsobem. Děj vypráví malá školačka. Kniha pomůže rodičům připravit se na otázky, jež nejspíše jednoho dne zaznějí. Obsahuje úkoly, které pomáhají dětem udržet pozornost, rozvíjet paměť a předstvivovst. Doporučují ji odborníci z oblasti psychologie, psychiatrie a pedagogiky, může být využita i terapeuticky.

Téma: smrt domácího mazlíčka – vyrovnání se se smrtí

Kukal, Petr: Tajemství Panské zahrady

Kniha je souborem pohádkových příběhů o devítiletém Marinovi a jeho tajemném příteli fextovi, který mu pomáhá s nejrůznějšími problémy. Se svou kouzelnou mocí pomáhá překonávat strach, trápení, či objevit nové možnosti a schopnosti. I dospělí se díky fextovi učí citlivějšímu přístupu ke světu. Kniha má etický a výchovný podtext.

Téma: šikana - sebedůvěra - rasová otázka - arogance - rozvod

 

Aroldová, Marliese: Zcela bez tíže. Miriam trpí anorexií

Miriam má všechno pod kontrolou. Od té doby, co přísně dodržuje dietu, chodí pravidelně běhat do parku, již zhubla o šest kilogramů. Přesto se stále ještě považuje za příliš tlustou. Dolů tedy musí dalších pět kilogramů. Při problémech utíká před realitou a zcela bez tíže se vznáší ve svém vysněném světě, na planetě Orchidea. A když nemůže hlady a bolestí žaludku spát, začne brát tabletky na potlačení chuti k jídlu a projímadla. Během školního výletu do Anglie Miriam najednou omdlí…

Téma: porucha příjmu potravy - problémy v rodině

 

Nivenová, Jennifer: Všechny malé zázraky

Strhující příběh o hledání a (ne)nalézání, o lidských předsudcích a první lásce.
Theodora Finche fascinuje smrt. Violet Markeyová zase žije pro budoucnost – těší se na den, kdy dokončí střední školu a bude moct opustit rodné městečko, které jí připomíná nedávnou tragickou smrt sestry. Když se ti dva potkají na římse školní zvonice, není ale docela jasné, kdo koho vlastně bude zachraňovat.
Finch je obyčejný kluk, až na to, že trpí bipolární poruchou. Violet je obyčejná holka, až na to, že Finchovi přijde úplně neobyčejná. Ty dva svede dohromady školní projekt, jehož cílem je objevovat „krásy Indiany“, a oba při tom učiní zajímavé objevy...

Téma: sebevražedné sklony – deprese – vyrovnávání se se smrtí sourozence

 

Štarková, Petra: Lukáš a profesor Neptun

Knížka je o hvězdách, cizích planetách, autismu, a hlavně o Lukášovi. Je mu devět let, dva měsíce a čtyři dny, má rád astronomii a chodí do třetí třídy. Aby se mohl učit s ostatními dětmi, pomáhá mu ve škole asistentka Anetka. Jenže jednoho dne Anetka do školy nedorazí. Co teď? Začíná nejdobrodružnější den v Lukášově životě.

Téma: autismus - přátelství – rodina

 

Grollman, Earl A.: Slon v pokoji

Velký slon v malém pokoji, všichni o něm vědí, neumějí s ním nic udělat, ale také se o něm nedokážou bavit, mluví o všem jiném, jen ne o slonovi, kterého je plný pokoj. Tímto obratem začíná kniha pro dospívající lidi, kterým někdo zemře. Obraz dobře popisuje problém, s nímž se dnešní společnost potýká: umírají naši blízcí, my děláme, že to nevidíme, neumíme se navzájem utěšit, říci si pár milých slov, být spolu. Zůstaneme pak s velkým slonem v pokoji sami a nevíme, co si počít… Zvlášť těžké je to pro dospívající lidi a kniha na tento problém odpovídá. Krátké, výstižné a neupovídané úvahy, rady a otázky mohou velmi pomoci.

Téma: smrt – vyrovnání se se smrtí někoho blízkého

 

Braunová, Petra: Johana s nosem nahoru

Myslíte, že dobrodružství zažívají jen kluci? Kdepak! Na letním táboře, kam Johanka jede po skončení první třídy, ji jedno velké čeká. Zpočátku má trochu nos nahoru, ale hned při první táborové hře jí spadne hřebínek. Musí dokázat, že má odvahu i chytrou hlavu, aby ji oddíl Lvíčat, a nejen ten, přijal jako prima kamarádku.

Téma: domýšlivost – přátelství - kolektiv

 

Březinová, Ivona: Ťapka, kočka stěhovavá

Ťapka je kočka domácí, ale především kočka stěhovavá. Proč? Ťapka totiž každý týden mění pelíšek a putuje s druhačkou Petrou. Peťula je ve střídavé péči, to znamená, že má po rozvodu rodičů dva domovy. Jeden týden bydlí u maminky, druhý u tatínka. Oba domovy jsou však v jiných městech, a tak má Peťula navíc i dvě školy, dvoje učebnice, různé kroužky a spolužáky. Ale přece jen někdo je pořád s ní, ať cestuje tam, či tam – Ťapka. A s tou jde všechno líp!

Téma: rozvod - střídavá péče

 

Kramerová, Tereza: Dívka s havraními křídly

Miriam je dívka, která si uchovala kontakt s duchovním světem. Vidí do sebe i ostatních a bravurně využívá svoji mysl tak, aby ona sloužila jí, a ne naopak.
V této knize vás nechá nakouknout do svého vnitřního světa i do zkušeností z běžného života.
Nedávno se totiž z Prahy přestěhovala do malého města. Mezi novými spolužáky je i jeden, který ji nemá v oblibě a dává jí to dost okatě najevo...

Kniha je jedinečná v tom, že přináší duchovnost, která patří do našeho českého prostředí. Je poutavě vyprávěná a čtenáře vezme díky „obyčejnému příběhu“ do sfér, o kterých se moc nemluví, ale přitom zásadně ovlivňují naše prožívání. Poukazuje na souvislosti (například na to, jak si vybíráme rodiče, co se děje po smrti atd.), které nejsou obecně známé, ale jejichž znalost přináší úlevu.

Téma: šikana - duchovní svět - meditace - metody duchovní ochrany - pozitivní myšlení - ritály

 

Štarková, Petra: Můj brácha Tornádo

Říkají mi Julie a je mi devět let. Chtěla bych vám vyprávět příběh o sobě, o svých rodičích, kamarádkách, ale hlavně o bráchovi. Jmenuje se Jonáš a chodí se mnou do třídy, i když je starší. Má totiž ADHD. Někdy se mi zdá, že se chová jako tornádo. Chvíli neposedí, místo toho, aby šel, tak běží, všechno mu padá z ruky. Ale běhat, to on umí opravdu rychle, vždyť je členem sportovního týmu Tornáda! Kniha psycholožky Petry Štarkové je třetím titulem řady Má to háček, která pomáhá dětem a rodičům s řešením životních problémů a složitých situací. Knížky tak mohou být inspirací i povzbuzením všem čtenářům, kteří se s nějakým háčkem musejí vyrovnat.

Téma: ADHD - škola - sourozenecké vztahy - rodina

Březinová, Ivona: www.bez-bot.cz

Kniha pojednává o problematice tělesně handicapovaných a je primárně určena pro teenagery. Je psána vtipným jazykem, bez jakéhokoli moralizování a zbytečného sentimentu. Střízlivě a úderně. Vtáhne proto do děje velmi lehce i dospělé, neboť i jich se příběh hlavního hrdiny týká – je nadčasový. Rukopis knihy byl konzultován s handicapovanými sportovci, s mnoha odborníky na danou problematiku. Všechno začíná jako děsivé snové drama vážně zraněného mladého lyžaře Bena Brauna. Svět je najednou cizí, k realitě nelze dohlédnout, ze všeho vnímá jen náznaky. Probuzení je ale ještě horší – Ben se musí vyrovnat s faktem, že přišel o obě nohy. Končí tím jeho život? Co bude dál? I když mu pomáhá jak nemocniční personál, tak rodiče, sestra a kamarádi z lyžařského oddílu – rozpačitý Oskar a sympaticky jedovatá Mikina. Vždyť ani oni to nemají snadné – nevědí, jak se chovat. O čem mohou mluvit a o čem raději ne? Ben navíc začíná tušit, že cosi zůstalo zamlčeno. Má to něco společného s Dankou, dívkou na niž myslí? Záhada téměř detektivní… Vzpruhou pro něj je jeho spolupacient Emil, který je na tom snad ještě hůře, ale nevzdal se. Toto přátelství pomáhá oběma. Své bolesti dokážou oba kluci léčit humorem - vtipem někdy infantilním, jindy cynicky drsným, ale vždy obrozujícím. No ano, nakonec to dobře dopadne. Ale… pohádka to není.

Téma: tělesný handicap – rodina – přátelství - podpora

Ohlsson, Kristina: Kouzelné srdce

Jedenáctiletá Roberta se nejvíc kamarádí se Charlottou. Jenže Charlotta je vážně nemocná. Potřebuje nové srdce – a to co nejrychleji. Na aukci objeví Roberta glóbus, který je prý kouzelný. Pokud jeho majitel dokáže vykonat hodně nezvyklý úkol, glóbus mu splní přání. To je přece skvělá šance, jak Charlottu zachránit! A tak se Roberta s kamarádem Erikem pustí do plnění těžkého úkolu. Stihnou to, než bude pro Charlottu pozdě?

Téma: transplantace srdce – handicap – přátelství – situace řešená v rodině

Perretti, Paola: Vzdálenost mezi mnou a třešní

Devítiletá Mafalda je velmi zvídavá, má ráda příběhy a hudbu, chodí do školy, kde ji kromě rodičů příležitostně vyzvedává i její věrný šedohnědý kocour Optimus Turcaret, ale od svých vrstevníků se přece jenom liší. Její jinakost se ukrývá za jejími tlustými brýlemi – trpí totiž vzácnou oční chorobou, kvůli které postupně přichází o zrak. Mafalda kontroluje rychlost, s jakou její nemoc postupuje, podle toho, z jaké vzdálenosti je schopná vidět svoji milovanou třešeň, která roste u školy. Děsí se dne, kdy ji kompletně zahalí tma, a do svého diáře si zapisuje seznam věcí, „na kterých jí hrozně moc záleží a které už nebude moct dělat“. Když s hrůzou vyslechne rozhovor, ve kterém se její rodiče baví o stěhování, rozhodne se, že bude po vzoru hrdiny Cosima ze své nejoblíbenější knihy Baron na stromě, žít v koruně stromu, a začne plánovat útěk na školní třešeň.
V jejím životě zaujímají důležité místo především dva lidé – Filippo, problémový hyperaktivní chlapec, který se baví pouze s ní, a Estella, školnice, která jí jako jediná říká vždycky pravdu, byť občas nemilosrdnou, a dává jí spoustu rad do života. Právě díky nim začne Mafalda postupem času chápat důležité moudro, které je obsažené i v jejím milovaném Malém princi, totiž že ty nejdůležitější věci v životě nejsou vidět očima.

Téma: oční vada - nevidomost

 

Duval, Stéphanie: Smrt

Co je to smrt? Probudíme se po smrti někde jinde? Nebudeme se jako mrtví nudit? Alicin dědeček zemřel a Alice si právě pokládá tyto otázky. Smrt působí smutek, máme z ní strach, přináší černé myšlenky, probouzí v lidech hněv. Tato knížka z řady „moje malá proč“  pomůže dětem porozumět tomu, proč to tak je.

Téma: umírání – smrt - smíření

Fišarová, Michaela: Natálie: Nový bráška. Třídnice 4.B

Zpěvačka třídní kapely Bloudy z boudy Natálie má problémy. Trápí ji, že je tlustá (ale jenom trošku!), takže jí tatínek zakazuje sladkosti. Je zamilovaná do Pavla, jenže zjistí, že ten chodí s Janou! A do toho všeho do rodiny přibývá malý nevlastní bráška… Knižní série Třídnice 4. B se atraktivní formou dotýká radostí i strastí současných dětí včetně netradičních rodinných uspořádání (střídavá péče, dvě maminky, adoptované dítě a podobně). Jednotlivé díly lze číst jak postupně jeden po druhém, tak i samostatně.

Téma: nový nevlastní sourozenec (s psychickou poruchou) – obezita - kolektiv

 

Knopfová, Hana: Hilda a Sofie

 

Sofie sní o jediném: stát se primabalerínou. Kvůli svému snu se odstěhuje od milující rodiny do neznámého města, kde nastoupí na výběrovou baletní školu. Daří se jí, radost z úspěchu jí ale kazí schválnosti a závist spolužaček.

Hildu spolužačky většinu času ignorují a ona ignoruje je. Má pár kilo navíc a je prostě třídní outsider. Myslí si, že tak to taky zůstane. Dokud nepotká Sofii a nezačnou se dít věci…

 

Téma: obezita – nesplněný sen – dívčí šikana – přátelství - nový smysl života

Špinková, Martine: Máváme ti, dědo!

Knížka o loučení, pohřbívání a vzpomínání. Příběh sourozenců Ferdy a Františky nás zve k důležitým chvílím našeho života, které děti umějí a chtějí prožívat se svými dospělými. Umějí se s dědečkem rozloučit velbloudem do kapsy, vzpomínat na něj ve hře, zamávat mu. Chtějí slavit spolu s námi, i když je to slavnost smutná. Nevíme si rady, co s dětmi při loučení, umírání, pohřbívání. Ptáme se: můžeme je vzít k dědovi, když je v nemocnici? Máme je vzít na pohřeb? Neptejme se a nechme je, ať tam vezmou ony nás. Nebo si s nimi aspoň přečtěme tuhle knížku, až nám ji přinesou.

Téma: úmrtí v rodině - vyrovnání dítěte se smrtí blízkého člověka

 

Špinková, Martina: Kocouře, ty se máš

Chodí člověk po dvou, po čtyřech, anebo po třech? A potřebujeme někdy i kolečka? Strýc Otakar ano, kocour Mates ne. Kdo se má líp?
Dospělí se různých pomůcek, s kolečky nebo bez koleček, často bojí. Děti ne.
A tak je tato kniha především pro ně.

Téma: péče o člověka s handicapem v rodině – pomůcky pro lidi s handicapem

 

Hurme, Maija: Stínidla

Kniha s velkou dávkou fantazie personifikuje stesk, který člověka sužuje poté, co někdo odejde, zmizí nebo zemře. Stesk nás pronásleduje, ubírá nám životní prostor a klade překážky. Tentýž stesk nás ale také dokáže chránit před příliš silným doléháním okolního světa a umí nám dělat společnost. Díky stesku po mamince otec s malou dcerkou navazují zvláštní rozhovor se smutkem. Nejprve v něm vidí spíš nezvaného hosta, s nímž se postupně seznamují, až nakonec pochopí, že je to host, který se k nim bude vracet a na kterého se můžou vlastně i těšit. Ilustrace jsou kouzelné a útěšné, mnohovrstevnaté i čitelné, plné drobných tajemství - a přitom jakoby důvěrně známé. Kniha získala v roce 2019 cenu od Společnosti pro švédskou literaturu.

Téma: smutek po úmrtí v rodině – pochopení situace - smíření

Fišarová, Michaela: Nikolina cesta

Nikola to doma nemá jednoduché. Táta je po smrti a s máminým přítelem Zdeňkem zrovna nevycházejí. Ještě že má mladšího brášku Martina, který ji má rád a se kterým si báječně rozumí. A taky paní Stoklasovou, která Martínka občas pohlídá, aby mohla Nikola do školy, kam už takhle moc nechodí. Jednou ale paní Stoklasová dostane infarkt. Martínek je zrovna u ní, zavolá jí záchranku a zachrání jí život. Paní Stoklasová mu za to chce splnit jedno přání - a Martínek si přeje, aby mohla Nikola jet na lyžák...

Téma: psychické i fyzické týrání dětí - péče staršího sourozence o mladšího - otčím-alkohol - matka pod vlivem násilnického přítele - vztahy se spolužáky - význam odborné psychologické pomoci

 

Březinová, Ivona: Šel jsem se psem

Rozvod! Děsivé slovo, které se vznáší nad sourozenci Divišem a Dášou. Ani jeden nechápe, co se s rodiči děje. Mají své děti vůbec ještě rádi? Co bude dál? Diviš už nemůže vydržet napětí, které doma panuje. Sbalí si batoh, připne Brutovi vodítko a na stole zanechá vzkaz: Šel jsem se psem.

Řada Má to háček vzniká ve spolupráci s nakladatelstvím Pasparta. Jedná se o příběhy, které pomáhají dětem zvládnout složité životní situace.

Téma: rozvod