Biblioterapeutická literatura pro dospělé čtenáře II

 

Gounelle, Laurent: Den, kdy jsem se naučil žít

Poutavě napsaný příběh, který osloví každého, kdo se zamýšlí nad sebou samým, hledá odpověď na otázku po smyslu života a chce se stát strůjcem svého osudu.

Téma: hledání smyslu života s vědomím blížící se smrti – životní hodnoty

 

Pachman, Richard: Jak chutná bolest

Kniha skladatele a zpěváka Richarda Pachmana "Jak chutná bolest" popisuje jeho tragický úraz v roce 2000, kdy omylem vypil louh z láhve od Dobré vody, jeho boj o život, několik hospitalizací, lékařské zákroky i následky. Autor zachycuje ve zkratce svůj umělecký život do roku 2000 a detailně popisuje okolnosti úrazu, přístup lékařů, negativní zkušenosti z nemocnic, bolestivé terapie, pneumotorax způsobený chybou lékaře až po velmi pozitivní přístup doktorů v motolské nemocnici. Po šesti měsících, kdy R. Pachman nemohl přijímat potravu ústy a kdy zhubl 25 kg, mu při náročné šestihodinové operaci zachránil život vynikající profesor P. Pafko. Kniha popisuje i nezištnou pomoc léčitelů, pozitivní přístup k životu i návrat autora do vytouženého normálního života, k hudbě i k malování obrazů.

Téma: handicap po úrazu – víra v uzdravení – překonávání bolesti

 

Greenberg, Joanne: Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem

Stěží někdo dokázal popsat onen podivný svět duševní nemoci otevřeněji a krásněji, než jak to dokázala Joanne Greenbergová v tomto románu v oslnivém příběhu vyprávějícím o třech letech, která mladá dívka strávila v léčebném zařízení pro duševně choré, a o jejím návratu ze světa šílenství do světa skutečnosti. Kniha je autobiografickým příběhem duševně nemocné dívky, která se díky psychoterapii vyléčí. Je napsána s velkou citlivostí i hlubokým psychologickým ponorem, a protože vyrůstá z autorčiny trýznivé zkušenosti s psychotický onemocněním, je působivou a autentickou výpovědí o kořenech a historii jejího onemocnění i o její léčbě a procesu uzdravování.

Téma: psychotické onemocnění - psychoanalytická psychoterapie

 

Pachman, Richard: Jak chutná život

Volné pokračování knihy „Jak chutná bolest“ skladatele, zpěváka, malíře a spisovatele Richarda Pachmana, popisující autobiografické životní zkušenosti po téměř smrtelném úrazu autora v létě roku 2000, ale i osudy lidí jemu blízkých. Kniha plná filosofie, optimismu a zkušeností, jež ukazuje, že i ty nejzávažnější problémy týkající se zdraví a života nás mohou obohatit a posílit. Čtenář na stránkách knihy "Jak chutná život" najde i rady jak přežít těžké situace, jak si poradit s řešením problémů i zamyšlení nad hlubším smyslem života a nad lidskou duší.

Téma: smysl života – síla pozitivního myšlení

 

Hamarová, Darina: Životem nekráčím sama. Skutečný příběh

V románu se autorka inspirovala skutečným příběhem, vlastním životním osudem, který poznamenala zákeřná nemoc, která nemilosrdně zasahuje do mnohých rodin. Příběh je plný složitých životních situací. Autorka se, pro ni typickým sugestivním způsobem, noří do pocitů ženy, jejíž osud je už deset let spjatý s bojem o život. Je jen na ní, jak tuto asi nejtěžší životní zkoušku zvládne. Postaví se jí čelem s nebývalou silou a humorem. Nepodléhá sebelítosti a ještě navíc dokáže pomáhat ostatním kolem sebe.

Téma: rakovina – síla vůle – rodinné vztahy

 

Nováková, Bohunka: Tančila jsem s démonem. Dvanáct měsíců od závislosti k abstinenci

Třetí titul autorky, která neskrývá pohnutou osobní zkušenost s alkoholismem a prostřednictvím fiktivního příběhu rekapituluje část svého vlastního života. (První dvě knihy: Hořkosladká medovina, Bolavá křídla andělů).

Téma: alkoholová závislost - vyléčení

 

Piper, Don: 90 minut v nebi. Pravdivý příběh života a smrti

Po cestě domů z církevní konference naboural do vozu Dona Pipera tahač s návěsem a zdemoloval ho. Podle lékařského prohlášení byl Don na místě mrtev. Zatímco jeho tělo leželo ve vraku auta bez známek života, nahlédl Don Piper do milosrdného nebe a byl ohromen jeho krásou a hudbou.

90 minut v nebi nabízí letmý pohled do velmi reálné dimenze Boží reality. Dodává odvahu těm, kdo se zotavují z vážných zranění, a také těm, kdo čelí ztrátě milované osoby. Prožitá zkušenost dramaticky změnila Piperův život a změní i ten váš.

Téma: úraz s trvalými následky – víra – smysl života

Hoffmannová, Vladislava; Bacigalová, Eva: Odsouzený. Příběh zoufalé matky

Skutečný příběh o tom, že drogy neničí pouze narkomana. Lukáš měl rád sport, vystudoval střední školu a otvíraly se mu dveře do světa filmu. Ale sáhl po droze a ta ho dostala až na úplné dno. Z nadějného studenta a začínajícího herce se stal bezdomovec, narkoman a násilník. Ale kniha je hlavně příběhem ženy – zoufalé matky, která se snaží chránit svého syna za každou cenu, i za cenu svého sebezničení. Teprve když se i ona dostane až na úplné dno, pochopí, že jenom mateřská láska jejího syna nezachrání. Začne hledat účinnou pomoc jinde a podaří se jí ze dna vytáhnout i Lukáše.

Téma: drogová závislost – život se závislým člověkem

 

Cheungová, Theresa: Život smrtí nekončí. Skutečné příběhy lidí, kteří zahlédli život po životě

Autorka předkládá čtenářům fascinující příběhy lidí, kteří uprostřed všedního dne zahlédli kontakt s „oním světem“, ocitli se na prahu smrti nebo zažili jiný zajímavý úkaz, přesvědčivě nasvědčující existenci posmrtného života. Pomocí těchto přímých svědectví autorka zodpovídá zásadní otázky, jaké si v určité životní fázi klade každý z nás: Co se stane, až zemřu? Setkám se znovu se svými milovanými? Existuje posmrtný život?

Autorka dává na posledních stranách knihy čtenářům návod, jak zvládnout fáze žalu a bolesti ze ztráty někoho blízkého.

Téma: posmrtný život – znamení z „onoho světa“

 

Ferrante, Elena: Dny opuštění

Román, jehož hlavní hrdinkou je překladatelka Olga, se odehrává v Turíně. Olga žije v malém bytě s manželem Mariem, dvěma dětmi a psem. Děj začíná v okamžiku, kdy od rodiny manžel, zdánlivě bezdůvodně, odejde. Olga si zprvu nedělá starosti, nepochybuje, že se Mario opět brzy vrátí. Postupem času však naděje na manželův návrat mizí. Olga v noci nemůže spát, sleduje pornografii, která se jí během dne promítá do života. Pomalu přestává zvládat základní činnosti, ztrácí se ve světě vzpomnínek na rodnou Neapol a smyšlených představ. Byt se jí stává vězením…

Autorka se noří do duše ztrápené ženy. Probírá s ní její vzpomínky i smyšlené představy a pomáhá jí najít cestu z bezútěšné situace.

Téma: rozvod - znovunalezení smyslu života

 

Ironsideová, Virginia: Stárnu a užívám si. Deník zralé ženy

Marii Sharpové se blíží šedesátka. Co si počít? Chodit do parku drobit holubům? Začít skákat s padákem? Vyrazit do Mongolska? Ani jeden z extrémů pro Marii není. Nechce trávit život pasivně ani na stará kolena podnikat ztřeštěné věci. Rozhodla se stárnout elegantně a nenudit se přitom. A začala si o tom psát deník, který je duchaplnou diagnózou věku, kdy se o vás pokouší mrzoutství, a který zároveň nabízí osvěžující návod, jak se s ním vyrovnat. Ale není to kniha o stárnutí. Je to kniha, která má schopnost uchvátit každého. ať už mu šedesát bylo, je nebo bude.

Téma: stárnutí - přátelství - homosexualita (na pozadí příběhu) - rakovina - přijetí vlastní smrti nemocným člověkem - pohled na blížící se smrt přítele

 

Urbaníková, Eva: Za facku

Někdy milujeme každého, jen ne sebe. A to je problém… Třicetiletá Zuzana žije sama s dcerou Natálií. Mají spolu skvělý vztah, který naruší muž - spisovatel, který přijde udělat besedu do knihovny, kde Zuzana pracuje. Přestože je Matouš trochu arogantní a přemoudřelý, padnou si do oka a vyjdou si na rande. Po několika měsících se Matouš k Zuzaně nastěhuje a ona musí změnit podle něj styl svého života včetně jídla. Její vztah s dcerou začne ochládat. Zuzana si začíná uvědomovat, jak moc Matoušovi podléhá a když od něj dostane první facku, konečně se vzpamatuje a uvědomí si, jak sama upadá a mění se. Dcera nakonec uteče ke svému otci. Zuzana pochopí, co je pro ni v životě nejdůležitější a s Matoušem se rozejde.

Téma: život rozvedené ženy s dcerou - nový vztah - podřizování se - vyrovnání se s násilím

 

Janouchová, Kateřina: Nejbližší

Kniha přináší svědectví o problémech těch, kteří ve svém nejbližším okolí mají někoho, kdo bojuje se závislostí na alkoholu či drogách. Přestože autorka vyšla ze svých osobních zkušeností, díky svému mimořádně sugestivnímu stylu dokázala toto velice citlivé téma zpřístupnit všem čtenářům.

Téma: závislost - spoluzávislost - alkoholismus - drogy - vztahy v rodině

 

Thammová, Marianne: Alison. Život nekončí

Pravdivý příběh zázraků, naděje a vítězství nad lidskou brutalitou. Příběh ženy, která odmítla stát se obětí. Mravní síla, s kterou překlenula vážné fyzické i duševní trauma, a způsob, jakým dokázala přeměnit otřesnou zkušenost v pozitivní životní filozofii, jsou inspirací pro nás pro všechny.

Téma: oběť znásilnění - oběť pokusu o brutální vraždu - síla pozitivního myšlení - vyrovnání se s životem po prožitém traumatu - deprese - odpuštění

 

Pohlreichová, Zdeňka: Zprávy z nitra

Autobiografický příběh o nemoci, která se proměnila v moc. V moc ovládnout svůj život a vzít za něj plnou zodpovědnost. Víra, že každý dokáže změnit běh života.

Téma: rakovina prsu - klasická i alternativní léčba - změna myšlení - přijetí nemoci

 

Kirš, Alice: 17 tváří ženy

Kniha je o životních lekcích a rolích ženy. Pro ženy je inspirací, zdrojem nových informací a možností, jak se podívat na sebe a na svůj život. Může být návodem, jak zlepšit nejen vztah k sobě, ale také jak zlepšit vztah s partnerem, jak s ním správně komunikovat. Autorka ukazuje, že když člověk začne mít víc rád sám sebe a sám sebe si začne víc vážit, projeví se to kladně na kvalitě jeho života.

Téma: žena – poznání sebe sama – láska k sobě – komunikace – zkvalitnění života

 

Brzáková, Pavlína: Kryštof AdéHáDě

Skutečný příběh dítěte s vývojovou dysfázií a ADHD vypráví o překonávání překážek, hlubokém zoufalství a prožitcích vykoupení. O naději, která umírá jako poslední, a lásce, jež hory přenáší. Vyprávění o tom, že laskavost a všímavost přinášejí ovoce, a že jsme tu proto, abychom byli jeden druhému pilířem, jenž podpírá nebe.

Téma: ADHD – rodina - škola

 

Švihálek, Milan: Štěstí jménem Zuzanka. Zpověď maminky handicapovaného dítěte

V r. 1989 se ostravským manželům Rackovým, kteří v té době měli už dvě odrostlejší děti, narodila malá Zuzanka. Ukázalo se, že její existence dokonale prověří hodnotový žebříček rodiny. Lékaři totiž potvrdili, že Zuzanka bude tzv. handicapovaným dítětem. Nebude umět mluvit, nebude umět pořádně chodit. Rodina rackových vyšla se Zuzankou na cestu lidsky náročnou, která nikdy nekončí. Je to ale cesta plná důstojnosti a neokázalé lidské velikosti.¨

Téma: dítě s handicapem - vztahy v rodině

 

Malaníková, Eva: O čem vypráví má duše

Autobiografický příběh matky, jejíž jednadvacetiletá dcera onemocněla rakovinou. Velice osobní zpověď ženy, která vypráví o svých pocitech, o těžkosti zvládání náročné léčby dcery, o vztazích v rodině a o posledních chvílích strávených se svou dcerou v nemocnici v den její smrti. Kniha je doplněna o dopisy, které psala své dceři. Autorka se svěřuje s tím, jak moc jí pomohla její životní filozofie v tom, aby se ze smrti dcery „nezbláznila“.

Téma: rakovina - smrt dcery - rodinné vztahy - přijetí smrti

Březinová, Ivona: www.bez-bot.cz

Kniha pojednává o problematice tělesně handicapovaných a je primárně určena pro teenagery. Je psána vtipným jazykem, bez jakéhokoli moralizování a zbytečného sentimentu. Střízlivě a úderně. Vtáhne proto do děje velmi lehce i dospělé, neboť i jich se příběh hlavního hrdiny týká – je nadčasový. Rukopis knihy byl konzultován s handicapovanými sportovci, s mnoha odborníky na danou problematiku. Všechno začíná jako děsivé snové drama vážně zraněného mladého lyžaře Bena Brauna. Svět je najednou cizí, k realitě nelze dohlédnout, ze všeho vnímá jen náznaky. Probuzení je ale ještě horší – Ben se musí vyrovnat s faktem, že přišel o obě nohy. Končí tím jeho život? Co bude dál? I když mu pomáhá jak nemocniční personál, tak rodiče, sestra a kamarádi z lyžařského oddílu – rozpačitý Oskar a sympaticky jedovatá Mikina. Vždyť ani oni to nemají snadné – nevědí, jak se chovat. O čem mohou mluvit a o čem raději ne? Ben navíc začíná tušit, že cosi zůstalo zamlčeno. Má to něco společného s Dankou, dívkou na niž myslí? Záhada téměř detektivní… Vzpruhou pro něj je jeho spolupacient Emil, který je na tom snad ještě hůře, ale nevzdal se. Toto přátelství pomáhá oběma. Své bolesti dokážou oba kluci léčit humorem - vtipem někdy infantilním, jindy cynicky drsným, ale vždy obrozujícím. No ano, nakonec to dobře dopadne. Ale… pohádka to není.

Téma: tělesný handicap – rodina – přátelství - podpora

Strejček, Alfred, Vávra David: Hrejme dále… aneb Jak jsme přežili osobní katastrofu

Dva zcela odlišné osudy, propojené podobnou osobní tragédií. Kniha dvou osobností, popisujících svůj boj s náhlou nemocí, která je upoutala na lůžko. Bojovali a bojují nejen o to, aby mohli opět chodit a být soběstační, ale aby vůbec přežili. Dvě různé, a přesto tak podobné výpovědi o stavu duše, která bojuje o přežití a o kvalitu života. Herec, moderátor, hudebník, scenárista a pedagog Alfred Strejček onemocněl Guillainovy´m-Barrého syndromem. Díky spolku SILOU HLASU, z.s. mohl napsat svoji část knihy výhradně za pomoci svého hlasu. Architekt a herec David Vávra se zase dlouho potýkal s neuvěřitelnými následky boreliózy. Příběhy obou mužů jsou doplněné pohledy jejich partnerek a také lékařů.

Téma: ochrnutí – handicap - motivace